Bezpieczeństwo dzieci: 14 zasad

14 zasad

To już ostatni post z cyklu o bezpieczeństwie dzieci. Nie oznacza to oczywiście, że nie będę wracała do tematu, wręcz przeciwnie.

Dzisiaj pokusiłam się o krótkie podsumowanie. Spisałam 14 zasad, które mim zdaniem są najważniejsze. Zgadzasz się z moją oceną? A może czegoś Ci w tym zestawieniu brakuje?

14 zasad

1. Rozmawiaj z dzieckiem o poczuciu i zasadach bezpieczeństwa. Nigdy nie jest zbyt wcześnie by zacząć to robić!

2. Zawsze tłumacz dziecku powody Twoich decyzji i pomóż mu zrozumieć „dlaczego?”. „Bo ja tak mówię” nie jest wystarczająco dobrym wytłumaczeniem.

3. Pomóż dziecku budować swoją pewność siebie. Osoby, które mogą je skrzywdzić najczęściej wybierają na swoje ofiary te, które są mało pewne siebie i spędzają czas samotnie.

4. Słuchaj uważnie swojego dziecka, zwłaszcza gdy opowiada o swoich zmartwieniach. Pozwól mu poczuć, że zawsze poważnie traktujesz jego problemy i zrób wszystko, by pomóc mu je rozwiązać.

5. Naucz dziecko, że nie musi robić czegoś co mu sprawia przykrość z żadnym dorosłym ani dzieckiem, nawet z kimś znajomym. Nigdy nie przymuszaj dziecka do przytulania lub całowania kogokolwiek, jeśli nie ma na to ochoty.

6. Naucz dziecko zaufania do znaków ostrzegawczych dawanych przez jego ciało i przeczuć odnośnie innych ludzi czy sytuacji.

7. Tak szybko, jak tylko Twoje dziecko będzie umiało to zrozumieć naucz je imienia i nazwiska, adresu zamieszkania i Twojego numeru telefonu. Trenujcie tak często, aż będziesz pewna, że ono pamięta te dane.

8. Nigdy nie pozostawiaj małych dzieci bez opieki na placu zabaw, w samochodzie czy w wózku przed sklepem nawet na chwilę.

9. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności spacerując z dzieckiem, zwłaszcza kilkulatkiem, w miejscach szczególnie zatłoczonych. Zawsze ustalajcie wspólnie charakterystyczne miejsce zbiórki na wypadek, gdybyście się rozdzielili.

10. Ucz dziecko zasad postępowania w przestrzeni publicznej: przechodzenia przez ulicę, robienia zakupów czy pytania przechodniów o drogę. Pomóż mu identyfikować dorosłych mogących mu pomocy w kłopocie (policjanci, obsługa sklepów, osoby z małymi dziećmi).

11. Gdy dziecko jest wystarczająco duże, by wychodzić samo z domu, wypracujcie nawyk informowania Cię o tym gdzie i z kim wychodzi oraz kiedy planuje wrócić.

12. Sprzęty elektroniczne (komputery, telewizory czy odtwarzacze DVD), z których korzysta Twoje dziecko powinny być ogólnodostępne w Waszym domu. Ułatwi to nadzór nad tym co ogląda Twoje dziecko. Rozmawiaj z nim o jego aktywności w sieci.

13. Chociaż trudno określić minimalny wiek dla pozostawienia dziecka bez opieki w domu, nigdy nie zostawiaj małych dzieci i niemowlaków samych nawet na chwilę. Większość dzieci do trzynastego nie powinno zostawać same w domu na dłużej, a poniżej szesnastego na noc.

14. Pamiętaj, że uczestniczenie w życiu dziecka, to najlepszy sposób na budowanie wzajemnego zaufania.

Please follow and like us: