Mama bez frustracji. Kurs start!

Mama bez frustracji. Kurs start

W poniedziałek rozpoczął się kurs Joanny Baranowskiej: Mama bez frustracji i poczucia winy, w tym poście zachęcałam Cię do wzięcia w nim udziału i nie ukrywałam, że sama z niego skorzystam. Pełną recenzję napiszę po jego zakończeniu (wierzę, że wkrótce będzie kolejna edycja i być może wtedy się skusisz), ale dzisiaj po prostu nie mogę nie napisać o tym jak zmusiło mnie do myślenia dość standardowe ćwiczenie wykonywane w ramach rozgrzewki przed właściwym kursem. W kilku prostych krokach Asia zmusiła mnie do długich wieczornych rozmyślań i do uświadomienia sobie spraw elementarnych. Pozwól, że podzielę się nimi z Tobą.

Spirala w naszych głowach.

Robiąc to ćwiczenie zrozumiałam, że w naszych głowach istnieje spirala, która sama nakręca się w jednym lub drugim kierunku.
Jedna to strona frustracji, przemęczenia i stresu. Im jesteś bardziej sfrustrowana i zmęczona, tym trudniej Ci się zrelaksować. A to powoduje, że jesteś jeszcze bardziej sfrustrowana. To tak jakbyś w bezsenną noc próbowała usnąć na siłę. Im bardziej się starasz zasnąć, tym bardziej się denerwujesz i tym mniejsza szansa na sen.

Co mam na myśli?

Ostatnio rozmawiałam z koleżanką właśnie o relaksowaniu się, a właściwie o tym, że wielu ludzi tego nie potrafi. Moim zdaniem relaks zaczyna się w głowie. Użyłam wtedy takiego przykładu: Wyobraź sobie, że wybrałaś się w podróż do Disneylandu na Florydzie. Całe życie o tym marzyłaś. Siedzisz na szczycie największego rollercoastera i myślisz tylko o tym, że w przyszłym miesiącu masz do zapłacenia pierwszą ratę kredytu zaciągniętego na ten wyjazd albo o tym, że najwyższa pora kupić nowe buty sportowe dla dziecka. Tak naprawdę nie ma Cię na tej kolejce. Tak naprawdę nie ma Cię na tych wakacjach. Tak naprawdę wcale nie wypoczywasz.

Przyznaję, że czasem łapię się na tym, że funkcjonuję podobnie. Bo co robi kobieta, która po całym dniu pracy siada na sofie? Zaczyna się zastanawiać, co jeszcze powinna zrobić! Baby są mistrzyniami w wynajdowaniu sobie zajęć. Z własnej inicjatywy dodajemy kolejne zadania do listy rzeczy do zrobienia. Co robi facet na sofie przed TV? Najpewniej ogląda mecz. 🙂 I nic więcej. Myślisz, że kombinuje czy przypadkiem śmieci nie wyrzucić? 😉

Przeciwna strona, to spirala relaksu i samozadowolenia. Im bardziej zrelaksowana i wypoczęta jesteś, tym łatwiej będzie Ci się zregenerować po męczącym dniu. Pozwól, że wrócę do porównania ze spaniem. Jeśli regularnie się wysypiasz, to zaległości z jednej zarwanej nocy nadrobisz piętnastominutową drzemką. Jeśli natomiast stale nie dosypiasz, to nawet cała dobrze przespana noc nic nie pomoże.

Mama bez frustracji na emeryturze.

Mam nieodparte wrażenie, że kurs Mama bez frustracji i poczucia winy jest właśnie po to, żeby odwrócić to samonakręcanie. A po co? Nie tylko po to, żeby poprawić sobie samopoczucie tu i teraz, chociaż oczywiście po to też. Jestem przekonana, że właśnie teraz tworzę podwaliny pod udaną starość. Taka inwestycja emerytalna. 🙂

Za jakieś piętnaście lat H pewnie wyprowadzi się z domu. Siądziemy wtedy z A obok siebie i… No właśnie. Albo między nami zapadnie głucha cisza i będziemy rozpamiętywać wzajemne pretensje, albo będziemy się ze sobą śmiać i planować wspólne zajęcia. To nasz wybór.

Czytałam wypowiedzi innych uczestniczek kursu, gdy się przedstawiały. Pojawiło się w nich mnóstwo zwrotów typu: „stękam jak stara baba”, „wiecznie zmęczona”, „stałam się zrzędą, marudą i frustratką”, „rzadko się śmieję”, „zapomniałam o sobie”.

Jak myślisz, czy takie marudne baby mają szanse na utrzymanie udanego związku? Czy po dwudziestu latach wysłuchiwania mojego marudzenia A chciałby spędzić ze mną jeszcze choć chwilkę? Na pewno nie. Z resztą ja też nie lubię być marudą. Kiedy jestem sfrustrowana, a bywam tak samo jak Ty, sama siebie nie lubię. Dlatego pilnie trenuję z Asią. Z jej pomocą szukam sposobów na odwrócenie kierunku tej samo nakręcającej się spirali. Z tego negatywnego na pozytywny. Dziś dopiero trzeci dzień kursu, a ja widzę po sobie i czytam w komentarzach innych kursantek, że to zaczyna działać.

Please follow and like us: