Rodzeństwo. Czekając na…

rodzenstwo-czejakac-na

Często zdarza mi się, że zaczynam pisać post na jakiś temat i w trakcie prac nad nim przekonuję się, że po prostu nie mogę skończyć na jednym wpisie. Nie inaczej było tym razem. Temat dzisiejszy z jednego rozrósł się do pięciu postów. Tak, dobrze widzisz pięciu! A mam wrażenie, że może pączkować dalej. 🙂

Od paru dni zaczytuję się w poradnikach dla rodziców. Szukam w nich informacji o tym jak rozmawiać z dziećmi o tym, że wkrótce na świcie pojawi się ich rodzeństwo. Nie. Nie musisz spieszyć z gratulacjami. H pozostanie jedynaczką. Ponieważ wiem, że to trudny temat dla niejednej z moich czytelniczek, postanowiłam się z nim zmierzyć.

Po pierwsze: rozmowa

Czytając moje posty, pewnie zauważyłaś, że jestem gorącą zwolenniczką szczerego rozmawiania z dziećmi na każdy, nawet najtrudniejszy temat. Oczywiście koniecznie trzeba dostosować poziom rozmowy do poziomu dziecka. To Ty znasz je najlepiej i wiesz w jaki sposób z nim rozmawiać. Moja rada jest prosta: niezależnie od tego, ile lat ma Twoje starsze dziecko musisz z nim porozmawiać o powiększaniu się Waszej rodziny. A konkretniej?

Pamiętaj o tym, że nie powinnaś podejmować tematu zbyt wcześnie. Z dwóch powodów. Po pierwsze w początkowych tygodniach ciąży mogą się zdarzyć różne rzeczy i po prostu nie możesz nimi obciążać psychiki starszego dziecka. Po drugie dla młodszych dzieci okres kilku miesięcy jest zwyczajnie zbyt długi. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i jeśli lekarz zaleci Ci szczególną ostrożność, a Twoje dziecko domaga się noszenia, to po prostu musisz mu wytłumaczyć w czym rzecz i zaproponować inne rozwiązanie, na przykład przytulanie na sofie lub fotelu.

Rodzinne sprawy

Kiedy nadejdzie odpowiednia pora na rozmowę, zadbaj by był to Wasz wyjątkowy rodzinny moment. Koniecznie mów prawdę, nic nie ubarwiaj i nie dodawaj. Naprawdę uważasz, że noworodek będzie doskonałym towarzyszem zabaw dwulatka? To mu tego nie mów! Bądź uważna, nie przeciągaj rozmowy w nieskończoność. Skończ ją, gdy zauważysz, że dziecko straciło zainteresowanie tematem. W nadchodzących tygodniach będzie wiele okazji, żeby do niego wrócić. Zresztą powinnaś też sama je kreować. W księgarniach znajdziesz wiele książek i książeczek przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku.

Wspomnień czar

Warto także, zwłaszcza z młodszym dzieckiem, porozmawiać jakie są noworodki. Dobrym sposobem może być powspominanie jak to było, gdy na świecie pojawiło się Twoje pierworodne. Masz na pewno mnóstwo zdjęć i filmów z tamtego okresu. Opowiedz jak to było. Czy płakało często? Czy może dużo spało? Wytłumacz, że takie maluszki wymagają wiele opieki. Dobrze jest uświadomić dziecku, że każdy z nas na początku życia ma tak samo, że mali byli mama i tata, a nawet dziadkowie. Gdzieś w albumach znajdziesz pewnie i takie zdjęcia. 🙂

Rodzeństwo. Czekając na…

Rozmowa rozmową, ale są także rzeczy, które powinniście wspólnie z partnerem także zrobić. Po pierwsze i najważniejsze – postarajcie się zrozumieć, jak trudne emocjonalnie wyzwanie wkrótce stanie przed Waszym dzieckiem. Zbliża się moment, w którym cały jego świat wywróci się do góry nogami. Nawet jeśli teoretycznie wydaje się być na to przygotowane, to pamiętaj, jak irracjonalnie potrafisz się zachowywać, gdy jesteś zazdrosna. 🙂 A ono będzie bardzo zazdrosne i nikt nic na to nie poradzi.

Co możesz z tym zrobić?

Zacznij działać zanim powiesz dziecku o ciąży.

Poszukaj dla niego towarzystwa w grupie rówieśniczej, to pozwoli mu poczuć się bardziej niezależnym od Ciebie i nauczy dzielenia się oraz współdziałania.

Zastanów się także zawczasu, kto zaopiekuje się starszakiem, kiedy Ty pójdziesz do szpitala rodzić. Jeśli masz tylko taką możliwość, to przeprowadźcie „próbę generalną”. Pozwól dziecku przyzwyczaić się do czasowej nieobecności mamy, żeby nie poczuło już pierwszego dnia, że maluszek mu ją odbiera.

Koniecznie też włącz starsze dziecko do przygotowań na przyjęcie nowego członka rodziny. Pozwól mu pobawić się zabawkami przeznaczonymi dla maluszka, jeśli będzie tego chciało. Nie zamykaj mu przed nosem świata młodszego rodzeństwa, tylko dlatego, że jest starsze. Wysłuchaj jego opinii na temat wyboru imienia.

Tylko Ty wiesz co dla Was najlepsze

Na koniec zwrócę Twoją uwagę na dwie sprawy.

Jeśli nadal karmisz piersią, powinnaś zdecydować czy będziesz karmiła równolegle, czy może postanowisz odstawić starszaka. Nie podejmę się nawet próby zasugerowania, jaka powinna być Twoja decyzja, ale powinnaś być w konsekwentna. Karmienie równoległe może być naprawdę wyczerpujące, ale przy małej różnicy wieku bywa praktykowane. Jeśli zdecydujesz się na odstawienie, zrób to przynajmniej na trzy miesiące przed rozwiązaniem, żeby pierworodne miało szansę na oswojenie się z nową sytuacją.

Zastanów się także nad ewentualną wizytą starszaka u Ciebie w szpitalu. Generalnie im mniej on ma lat, tym lepiej, żeby Cię nie odwiedzał. Znowu jednak to napiszę: to Ty znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz jak odnajdzie się w tym dość specyficznym otoczeniu i jak poradzi sobie z tym, że Ty zostajesz z noworodkiem, a ono wychodzi.

Ups! Rozpisałam się nieco. 😉 Już wiesz czemu powstanie co najmniej pięć postów o powiększaniu rodziny. 🙂

Please follow and like us: