Moc jest kobietą – uwierz w to!

moc jest kobietą

Mimo iż mienię się być feministką, chociaż precyzyjniej byłoby powiedzieć, że jestem świadomą swoich praw silną kobietą, to uważam dzisiejsze święto za pełne potencjału.

Islandki mają moc

Ci z Was, którzy śledzą stronę bloga na Facebooku mogli przeczytać udostępniony przeze mnie artykuł z Gazety Wyborczej. Szczerze mówiąc zupełnie zaskoczyła mnie ta historia. 🙂 Oto w 1975 roku na Islandii miał miejsce swoisty strajk kobiet. To był historyczny „długi piątek”, 90 % Islandek wzięło 24 października dzień wolny od pracy i to nie tylko tej zawodowej. Spędziły cały dzień w kawiarniach i na wiecach, zostawiając mężczyzn samych sobie. To była katastrofa. 😉 Zamknięto szkoły, przedszkola i część fabryk, w pozostałych miejscach pracy zaroiło się od dzieci, które przyszły tam z ojcami, bo nie miał kto się nimi zaopiekować. Efekt? Współczesna Islandia to jedno z najbardziej przyjaznych dla kobiet państw na świecie. Tego jednego dnia kobiety pokazały jak ogromną wartość ma ich codzienna praca. Cóż to ma wspólnego z tym komunistycznym świętem podkreślającym dominację mężczyzn? – zapytacie, jeśli należycie do przeciwniczek 8 marca. Akcja kobiet na Islandii pokazała, że kobiety mają moc zmieniania świata. Może więc najwyższa pora zmienić ten „komunistyczny” charakter Dnia Kobiet? Zróbmy sobie z niego swoje własne święto!

Dziś Dzień Kobiet

Świętujmy dzisiaj swoją kobiecość. Celebrujmy to, że moc jest kobietą. Jeśli jesteś pewna siebie i swoich możliwości, nie musisz czekać na kwiaty od faceta, możesz kupić je sobie sama! Albo, jeszcze lepiej! Kup kwiaty i podaruj je innej kobiecie! 🙂
To nie będzie łatwe. Z własnego doświadczenia i wieloletnich obserwacji wiem, że baby po prostu nie potrafią docenić samych siebie. Najczęściej odczuwamy skrępowanie, kiedy świat zaczyna się kręcić wokół nas. Jesteśmy jak niektóre programy komputerowe – działamy w tle. Wspieramy sukcesy naszych dzieci i naszych mężczyzn, a kiedy to my walczymy o swój sukces, czujemy się zobowiązane ogarnąć wszystko samodzielnie. Co gorsza, gdy wreszcie ten sukces osiągniemy, najczęściej kwitujemy to krótkim: „udało się” (czyli wydarzyło przypadkiem, niejako poza nami). Facet powiedziałby raczej: „zrobiłem”.

Moc jest kobietą

Zrozumcie wreszcie jedna z drugą, że jesteście tego warte! I nie myślę tu o tuszu do rzęs czy kremiku pod oczy za pięć dyszek. Myślę o poczuciu dumy z bycia kobietą. Każdego dnia odwalamy furę roboty, to nie są drobnostki, to nie jest takie tam nic. Spójrzcie w lustro i doceńcie tą fajną babkę, którą tam zobaczycie. Mam takie powiedzenie, które często jest odbierane niesłusznie jako wyraz mojej zarozumiałości. Powtarzam mianowicie, że na całym świecie jest tylko jedna osoba, która będzie mnie kochała do ostatniej chwili mojego życia i która nigdy mnie nie opuści – to właśnie ta kobieta z lustra. To brutalna prawda, każda relacja międzyludzka może się rozwalić, możecie być pewne tylko siebie i swojej miłości. Jesteście warte tego zdrowego egoizmu!

Świat jest nasz!

Żyjemy w pięknych czasach, możemy pokazać siłę kobiecości i żyć według własnych reguł. Nigdy nie będziemy takie jak faceci. Mamy inne talenty, inne atuty i powinnyśmy o tym pamiętać. Nie dostosowujmy się do świata mężczyzn, zacznijmy żyć w świecie silnych kobiet. Czego nam brakuje? Solidarności! Nikt nie oceni tak surowo kobiety jak inna kobieta. Każda z nas ma prawo do własnych wyborów dotyczących sposobu życia, rodzenia (lub nie) dzieci, ich wychowywania, karmienia czy ubierania. Od dziewiętnastego roku życia pracowałam zawodowo, zrobiłam nawet coś na kształt kariery (O! Widzicie, typowa baba „na kształt kariery”), bo dobiłam do stanowiska kierowniczego. Teraz zajmuję się domem, wychowuję dziecko. Wcale nie uważam, żebym cofnęła się w rozwoju. Wręcz przeciwnie – to właśnie teraz uczę się wielu nowych rzeczy. Prowadzę bloga. Nawet szydełkuję. Wreszcie mam czas (?) na czytanie. Czy jestem słabsza niż 10 lat temu? Absolutnie nie!

Moja rodzinna tajemnica

Pora zdradzić Wam tajemnicę. Chociaż jestem zwolenniczką Dnia Kobiet, chociaż dostałyśmy z H kwiaty z tej okazji, to ktoś inny był dzisiaj najważniejszy. Kto? Mój ukochany. 8 marca to dzień urodzin A, dzisiaj skończył 38 lat. Wszystkiego najlepszego Kochanie!

Please follow and like us: