Eline Snel Uważność i spokój żabki

Książka numer 4/2017

Eline Snel Uważność i spokój żabki.

Pewnego dnia jechaliśmy ze znajomymi na weekendowy wypad na wieś. W samochodzie rozgorzała poważna dyskusja na temat tego, co usłyszałam parę dni wcześniej w radio. Teza była dość odważna, ale moim zdaniem prawdziwa – współczesny mieszkaniec miasta nie potrafi znieść ciszy. Jesteśmy każdego dnia atakowani taką ilością różnych bodźców dźwiękowych, że po prostu na łonie natury jest dla nas za cicho. 🙂 Mąż mojej Przyjaciółki zdecydowanie się z tym nie zgadzał, twierdząc, że właśnie przez ten nadmiar dźwięków, poszukujemy ciszy, by odpocząć. Swoją teorię obalił sam chwilę później. Po dotarciu na miejsce, natychmiast rozstawił przed domkiem sprzęt grający i włączył muzykę. 😉

Dlaczego opowiadam Ci tę historię?

Moim zdaniem współczesny mieszczuch bombardowany jest nie tylko dźwiękami. Właściwie wszystkie nasze zmysły są nieustannie w ten czy inny sposób stymulowane. Od czasów mojego dzieciństwa sytuacja pogorszyła się radykalnie. Wszystko się zmienia. Wszystko przyspiesza. Wszystko musi być bardziej intensywne niż było jeszcze w latach osiemdziesiątych.

Nie wierzysz? Włącz sobie, którąś ze scen pościgu samochodowego z filmu akcji nakręconego w latach osiemdziesiątych. A potem porównaj ze sceną pościgu z Casino Royale. Byłam w szoku. Teledyski przy tej scenie to mały pikuś. 🙂 Wiele wskazuje, że będzie tylko gorzej. Efekt? Co raz więcej dorosłych osób nie potrafi się naprawdę odprężyć. Co raz więcej dzieci ma problemy z koncentracją.

Dziecięce problemy z koncentracją

Moja H zalicza się do tych dzieci, niestety. Odrabianie lekcji, to ciągły ruch nóg pod biurkiem, a już po paru minutach zaczyna rozglądać się po pokoju. Staram się zapewnić jej właściwe warunki do nauki, ale całą koncentrację potrafi zrujnować przelatująca za oknem biedronka. 🙁

Kiedy więc znalazłam na stronie sklepu Pozytywnej Dyscypliny książkę z ćwiczeniami wspomagającymi koncentrację u dzieci, po prostu nie mogłam jej nie zamówić.

W duchu Tao

Przeczytałam ją błyskawicznie (nie jest zbyt gruba) i… Wiem, że jej filozofia jest bliska mojemu kochanemu „Tao Kubusia Puchatka”, o którym pisałam Ci w zeszłym roku tutaj:

Benjamin Hoff Tao Kubusia Puchatka

Zaczęłyśmy też z H treningi oddechowe, chociaż na razie bardzo nieśmiało i rzadko, bo… Nie mamy czasu. 🙂

Ćwiczenia żabki

W książce znajdziesz jedenaście ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat i ich rodziców. Nie są to niesprawdzone pomysły. Od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane są w holenderskich i belgijskich szkołach podstawowych. Stąd wiadomo, że przynoszą bardzo pozytywne efekty. Do wydawnictwa dołączono także płytę CD z nagraniami ćwiczeń.

Ja osobiście nie mogę się doczekać na chwilę, kiedy zajmiemy się z H ćwiczeniem „Śpij dobrze”. Mam już serdecznie dosyć biegania do jej pokoju co wieczór, by usłyszeć: „Mamo, tu jest tak nudno, że aż nie mogę zasnąć”. 😉

Please follow and like us: