Jane Nelsen Pozytywna dyscyplina

jane-nelsen-pozytywna-dyscyplina

Książka numer 21/2016 Jane Nelsen Pozytywna dyscyplina

Nie zdarzyło mi się nigdy zgadzać całkowicie z autorem poradnika dla rodziców. Zazwyczaj w książkach tego typu znajduję rzeczy, które do mnie przemawiają i takie, które zbywam wzruszeniem ramion.

Tym razem było inaczej. Zasady przedstawione w „Pozytywnej dyscyplinie” Jane Nelsen przyjęłam jak swoje. Właściwie powinnam napisać, że wiele z nich było moimi zanim wzięłam książkę do ręki. Dużą rolę odegrała w tym oczywiście Joanna Baranowska, jedna z polskich propagatorek tej metody i jej webinary.

Ekspert od wychowywania

Czytając książkę „Pozytywna dyscyplina” Jane Nelsen, zrozumiałam, że tak naprawdę prze ostatnich pięć lat miałam stale pod ręką doskonałego fachowca od wychowywania dzieci. Nie, nie myślę o sobie. Tym ekspertem jest moja córka. Wystarczy jej zapytać i uważnie posłuchać odpowiedzi. 🙂 Skąd taki wniosek? H nauczyła mnie na przykład, jak współpracować z nią przy sprzątaniu zgodnie z regułami pozytywnej dyscypliny. 🙂 Za każdym razem, kiedy ja prosiłam ją o posprzątanie, ona prosiła mnie, żebym po kolei mówiła co konkretnie i w jakiej kolejności powinna zrobić, żeby było posprzątane. Od zawsze tak robimy.

Nie będę Ci opowiadała bajeczek, że pokój H jest zawsze wysprzątany i błyszczący, bo nie jest. Jednak choćby tylko dlatego, że czasem bywa i to bez nerwów i awantur, warto stosować tą zasadę.

Bezstresowe wychowanie???

To, że pozytywna dyscyplina jest metodą wykluczającą kary, nie oznacza, że jest to jedna z form tak zwanego wychowania bezstresowego. Zgodnie z jej zasadami, dzieci po prostu ponoszą naturalne konsekwencje swoich działań (na przykład jak nie zje – jest głodne).

Marzysz o spokoju przy stole? Chciałabyś, żeby poranki były miłym początkiem dnia, a nie wieczną szarpaniną? Jane Nelsen da Ci do ręki konkretne narzędzia, które pozwolą Ci to osiągnąć.

Droga pod górę

Nikt jednak nie obieca Ci, że będzie łatwo. Jane wprost pisze, że zanim będzie dobrze, zrobi się gorzej. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Musisz przygotować się na trudne chwile i momenty zwątpienia. Musisz zmienić także wiele w swoim postępowaniu i myśleniu.

Jeśli jednak się uda, stworzysz w swoim domu system, który będzie działał przez długie lata, także wtedy, gdy Twoje dziecko będzie nastolatkiem i studentem. A to okres, którego ja boję się najbardziej… Wiele założeń metody działa zresztą także w relacjach z dorosłymi. 😉

Nasz plan 🙂

Już jutro organizujemy nasze pierwsze spotkanie rodzinne. Jestem tym bardzo podekscytowana. Mam wrażenie jakby w mojej głowie wreszcie ułożyła się układanka, której elementy od dawna przekładałam… 🙂

A! Jeśli chciałabyś też przeczytać „Pozytywną dyscyplinę”, to znajdziesz ją tutaj:

Pozytywna Dyscyplina – Jane Nelsen

Zapisz

Please follow and like us: