Diana Gabaldon „Obca”.

Diana Gabaldon Obca

Książka numer 3/2016
Diana Gabaldon „Obca”

Czytałaś w dzieciństwie „Godzinę pąsowej róży”? Podobała Ci się? Mnie też! 🙂

Dlatego, kiedy moja koleżanka Sylwia poleciła mi „Obcą” Diany Gabaldon, wiedziałam, że ją przeczytam. Pomysł na historię o przeniesieniu się w czasie o dwieście lat, okraszoną romantyczną miłością i przygodami rodem z powieści płaszcza i szpady, to dla mnie świetna rekomendacja. Cóż może być lepszego, kiedy poszukujesz nieco rozrywki i oderwania od rzeczywistości? Trochę mnie martwiło, czy dam radę przeczytać ją w tydzień, zgodnie z założeniami wyzwania 52 książki w 2016 roku, ale okazało się, że nie ma powodu do zmartwień.
Zgodnie z zapewnieniami Sylwii, książka „czyta się sama”, dosłownie ją „połknęłam”. Wartka akcja i nieskomplikowana opowieść sprawiły, że czytanie jej było prawdziwym relaksem. Sylwia nie myliła się w jeszcze jednej sprawie – niesamowity klimat tej powieści wciąga po czubki uszu. Już wiem, że na pewno pojadę kiedyś do Szkocji, bo chociaż nigdy tam nie byłam, to tęsknię za jej górami i wrzosowiskami.

Obca

Nie powinnaś spodziewać się arcydzieła literatury, bo nie o to w tej książce chodzi. Nie jest to też mało ambitne powieścidło rodem z biblioteczki tanich romansów. Autorka stworzyła kawałek przyzwoitej, lekkiej literatury. Historia toczy się wartko, postaci nie są czarno-białe i chociaż szybko zorientujesz się, w którą stronę zwróci się serce głównej bohaterki, to nie odnajdziesz tutaj banalnych rozwiązań czy oczywistych schematów prowadzenia akcji. Niejako przy okazji dostaniesz szansę dowiedzenia się tego i owego o skomplikowanej historii Szkocji, być może zaciekawi Cię ona na tyle byś zechciała poszerzyć te wiadomości sięgając po inne źródła.

Diana Gabaldon

Kim jest sama autorka? Wydawać by się mogło, że powinna być historyczką, może mieć jakieś powiązania rodzinne ze Szkocją… Muszę Cię rozczarować. Diana Gabaldon jest Amerykanką, jej korzeni częściowo doszukamy się w Meksyku. Z wykształcenia jest zoologiem, biologiem i ekologiem. Pisać zaczęła przypadkiem i również przypadkiem trafiła na temat osiemnastowiecznej Szkocji. Cóż mogę powiedzieć? Lubię takie przypadki.

Wiem też, że na pewno przeczytam następne tomy tej historii.
Jeśli masz ochotę na oderwanie się od codzienności i romantyczną awanturę u boku przystojnego Szkota, to sięgnij koniecznie po tą książkę.

A korzystając z tego zestawienia, możesz kupić swój egzemplarz w korzystnej cenie, polecam:

Please follow and like us: