Po Bronson, Ashley Merryman Rewolucja w wychowaniu

Książka numer 5/2017

Po Bronson, Ashley Merryman Rewolucja w wychowaniu

Co robisz kiedy Twoje dziecko pokazuje Ci rysunek, a Ty doskonale wiesz, że wcale się do rysowania nie przyłożyło i mogło zrobić to lepiej? Mimo wszystko chwalisz? Każdego dnia powtarzasz mu jakie jest mądre? Natychmiast przestań! To może zrujnować jego życie. Serio. 🙂

Dzisiaj parę słów o książce, która dosłownie wywróciła mój pogląd na najpopularniejsze rodzicielskie mity. Nie mogła oczywiście mieć innego tytułu niż „Rewolucja w wychowaniu”. Napisana przez amerykańskich autorów opisuje różne badania prowadzone przez amerykańskich naukowców, a dotyczących powszechnych mitów wychowawczych. Postaram się nie zdradzić zbyt wiele, ale chyba nie muszę ukrywać faktu, że większość z tych mitów bez oporów obalają.

Instynkt macierzyński

Już we wstępie Po Bronson rozprawia się z największym mitem rodzicielskim – mitem instynktu macierzyńskiego. Instynkt macierzyński bowiem nie istnieje. To znaczy istnieje, ale spełnia zupełnie inne funkcje, niż te tradycyjnie mu przypisywane. W momencie kiedy zostajesz rodzicem nie doznajesz nagłego olśnienia z instrukcją obsługi potomka. Nigdy go nie doznajesz. Możesz wielu rzeczy się nauczyć, ale w tej materii nic nie będzie Ci po prostu dane. Instynkt macierzyński ogranicza się bowiem jedynie do zapewnienia Twojemu dziecku opieki z Twojej strony. Zmusza Cię do chronienia dziecka przed niebezpieczeństwami, do zapewnienia mu pokarmu i zaspokojenia pozostałych podstawowych potrzeb życiowych. Nie nauczy Cię jednak jak postępować z młodym człowieczkiem, by wyszedł na ludzi. 🙂

Wychowanie – wyzwanie

Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego policjanci nie wiedzą, kiedy przesłuchiwane dzieci kłamią albo dlaczego to dobrze, gdy nastolatek toczy z Tobą wojnę , to koniecznie sięgnij po tą książkę. Ostrzegam jednak, że konieczna będzie otwarta głowa. Często poczujesz naturalny opór przed przedstawianymi teoriami. W zamian dowiesz się z niej wielu rzeczy, które zmienią Twoje rodzicielskie życie. Wszystkie teorie poparto konkretnymi pracami naukowymi publikowanymi w poważnych czasopismach. W dodatku trudno dyskutować z tak logicznie i w przystępny sposób wytłumaczonymi wynikami badań.

Wróciłam do tej książki po latach, podobnie jak do „Języka dwulatka” Tracy Hogg:

Tracy Hogg Język dwulatka

i przeczytałam ponownie z dużą przyjemnością. Nie zrobiła na mnie już tak szokującego wrażenia, jak za pierwszym razem (w końcu z grubsza pamiętałam jej treść), ale nadal uważam ją za przełomową i wciąż odnajduję w niej zaskakujące treści.

Podsumowanie

Napisana przez Po Bronsona i Ashley Merryman „Rewolucja w wychowaniu”, to książka, którą zdecydowanie powinnaś mieć w swojej biblioteczce, bo naprawdę warto do niej wracać co jakiś czas. Wszelkiego rodzaju mity tak głęboko potrafią tkwić w naszych głowach, że czasem trzeba obalać je wielokrotnie.

„Wybraliśmy te tematy, ponieważ wyniki badań nas zaskoczyły – bez ogródek zakwestionowały tradycyjny punkt widzenia na to, jak dzieci dorastają”. Po Bronson „Rewolucja w wychowaniu”

Swój egzemplarz możesz kupić korzystając z któregoś z poniższych linków.

Please follow and like us: