Blogi finansowe – mój subiektywny wybór

Blogi finansowe

Dzisiaj przedstawię Ci blogi finansowe, które czytuję. Wiesz już, że intensywnie pracuję nad organizacją mojego życia domowego, a zorganizowanie finansów osobistych w mojej opinii jest tego procesu bardzo ważnym elementem.

Michał Szafrański, czyli jak oszczędzać pieniądze

Prawdziwym finansowym ninja polskiej blogosfery bez wątpienia jest Michał Szafrański. Jego blog znajdziecie pod adresem:

Jak oszczędzać pieniądze.pl

Przygotujcie się na prawdziwe kompendium wiedzy o finansach domowych. Do niedawna nie sądziłam, że komukolwiek będzie chciało się wyliczyć ile prądu zużywają urządzenia domowe, gdy nie pracują. Michałowi się chciało. Policzył także, czy opłacalny jest zakup zmywarki i znalazł aż 28 sposobów na zmniejszenie kosztów używania lodówki. Kiedy czytam jego posty, nie mam wątpliwości, że poświęcił im wiele pracy.

Michał nie jest jedynie blogerem, to prawdziwy człowiek orkiestra. Niespełna tydzień tydzień temu rozpoczął przedsprzedaż swojej książki, ale sam powtarza, że to dopiero początek i w planach są już kolejne. To jednak nie wszystko. Ja na bloga pisanego przez Michała trafiłam poprzez jego podcast. No, może nie do końca. Parę lat temu na forum o oszczędzaniu znalazłam informację o tym, że istnieje fajny blog o zarządzaniu finansami. Sprawdziłam, przeczytałam parę postów i poszłam w swoją stronę. To był taki czas w moim życiu, że nie miałam czasu na śledzenie jakiegokolwiek bloga, w ogóle miałam mało czasu. 🙂

Kiedy po latach, już na emigracji, zajęłam się pełnoetatowym prowadzeniem domu, temat budżetu domowego powrócił i od razu odnalazłam linka do Michała. Wtedy okazało się, że mogę zajmować się domem i równocześnie słuchać jego podcastów. Zaczęłam od pierwszego odcinka i już prawie jestem na bieżąco. 🙂 Zaglądam też dość regularnie na bloga, sięgając także po starsze posty, bo ambicją Michała jest tworzyć treści uniwersalne. Oznacza to, że nawet jeśli w ostatnim czasie zmieniła się cena za kilowat, to i tak możesz skorzystać z wyliczeń zużycia prądu stworzonych przez autora podstawiając swoje dane, nawet te z Anglii jeśli chcesz. 🙂

Cenię Michała za jeszcze inne rzeczy. Po pierwsze za jego fantastyczną życiową zasadę, że dobro powraca. Wspiera akcję Pajacyk, gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wkładając w to wiele czasu i energii stworzył bezpłatny kurs dla osób zadłużonych. Po drugie za życzliwość i naturalność, słuchając jego podcastów, nie mam wątpliwości, że on się uśmiecha do swoich słuchaczy. 🙂 Ale dość o Michale na dziś, jako jego wielka fanka, pewnie nie raz coś o nim jeszcze napiszę.

Anna Kotarba, czyli tajemnice portmonetki

Przejdźmy do kobiet. Ania pewnie wybaczy, że tym razem musiała ustąpić Michałowi. Jej blog znajdziecie pod tym adresem:

Tajemnice portmonetki.pl

Ania nie zagląda do portfela, ona pomaga zarządzać portmonetką, a to duża różnica. Poza tematami, które z oczywistych względów pokrywają się z tematyką bloga Michała, znajdziecie tutaj tematy typowo „babskie”. Przykład? Fantastyczna seria „Uroda za grosze” i porady jak oszczędzić na kosmetykach. Dla mnie bomba! Ostatnio Ania dołączyła także do grona podcasterów, więc jeśli, tak jak ja, lubisz zająć się czymś rozwijającym podczas mycia garów, to pewnie docenisz jej pracę.

Ewa Tyralik i Iza Kaźmierczak, czyli jestem bogata

I kolejne babki od finansów, tym razem dwie.

Jestem bogata.pl

Ewa i Iza, podeszły do tematu z nieco innej strony. Z pomocą dziewczyn masz szansę rozprawić się ze wszystkimi stereotypami związanymi z pieniędzmi, którymi karmiona jesteś od wczesnego dzieciństwa, a które mogą niestety utrudniać zdrowe podejście do finansów. Można powiedzieć, że Ewa i Iza uprawiają finansowy coaching. 🙂 Muszę przyznać, że kilkukrotnie byłam zaskoczona ich podejściem, ale zmuszona do myślenia podzielałam ich punkt widzenia. Warto zajrzeć i poczytać, choćby po to, żeby zobaczyć jak w wielu momentach kierujemy się utrwalonymi schematami, a nie własnymi doświadczeniami czy przemyśleniami.

Michał Pałka, czyli live smarter

Na koniec powrócę do mężczyzn i znowu będzie to Michał. Znajdziesz go tutaj:

Live smarter.pl

Michał Pałka skupił się na swoim blogu na konkretach. Analizuje promocje bankowe. Muszę przyznać, że chociaż nigdy nie skorzystałam z jego pracy (Michał analizuje rynek polski), to jestem pod wielkim wrażeniem jej ogromu. Jeśli więc nie jesteś osobą, która zaczytuje się z wypiekami na twarzy w akapitach dodanych małym druczkiem do umowy konta czy lokaty, a chciałabyś skorzystać z którejś z szeroko reklamowanych ofert, to polecam zajrzeć do Michała właśnie. Jest szybki i konkretny, można powiedzieć, że na analizowaniu regulaminów promocji bankowych zjadł zęby, bo robi to od paru lat. Ma dużą grupę obeznanych w temacie czytelników, którzy chętnie komentują i dodają swoje uwagi. Zanim więc skierujesz swoje kroki do placówki banku kuszącego Cię oszałamiającą ofertą z ekranu TV, zajrzyj do Michała i poczytaj co on ma do powiedzenia w temacie. Nie zajmie Ci to wiele czasu, a może zaoszczędzi pieniędzy i nerwów.

To wszystkie moje dzisiejsze typy. Jeśli spodobało Ci się moje zestawienie daj mi znać (zostaw swój komentarz, daj lajka czy udostępnij znajomym), mam w planach kolejne, podobne posty i chciałabym wiedzieć czy Ty chciałabyś je przeczytać.

Please follow and like us: