Jak stworzyć coś z dzieckiem i nie zwariować?

Jak stworzyć coś z dzieckiem i nie zwariować 1

Czego nie wiedzą bezdzietni…

Jakiś czas temu moja bezdzietna koleżanka miała zaopiekować się swoją czteroletnią siostrzenicą przez parę godzin. Ponieważ z natury jest perfekcjonistką, zaplanowała całe mnóstwo atrakcji. Miedzy innymi zakupiła materiały plastyczne, żeby stworzyć popularną wtedy w internecie biedronkę, która na zdjęciach wyglądała mniej więcej tak:

IMG_2474

Dobra, wszyscy, którzy uśmiechają się pod nosem i z politowaniem kiwają głowami, przypominają sobie dawne czasy kiedy rodzicami nie byli i też wierzyli w te sielankowe, medialne opowieści o dzieciach. Już? Moja koleżanka też zrozumiała swój błąd.

O czym zapominają rodzice

Podstawą dobrej zabawy przy pracach plastycznych jest zachowanie paru zasad.

Po pierwsze – zawsze dostosuj trudność zadania do wieku dziecka.

Po drugie – pamiętaj, że dwulatek znudzi się szybciej niż czterolatek, ale nawet ten ostatni prawdopodobnie nie będzie miał dość cierpliwości, żeby czekać, aż kolejne malowane elementy wyschną, by je ze sobą połączyć. Kiedy mam w planach prace z pomalowaną rolką po papierze toaletowym po prostu ją maluję poprzedniego wieczora. Często korzystamy też z H z kolorowych kartek, żeby nie musieć ich malować.

Po trzecie – nigdy nie licz, że uda się Wam chociaż zbliżyć do zdjęć zamieszczonych w necie. Dlaczego? Bo najczęściej przedstawiają prace wykonane przez dorosłych. W dziale „Zróbmy to razem” postaram się zaprezentować także zdjęcia prac naprawdę wykonanych razem z H.

Po czwarte i chyba najważniejsze – pamiętaj, że to ma być zabawa, więc jeśli Twoja pociecha postanowi stworzyć fioletową biedronkę w żółte kropki, to ciesz się z wyobraźni jaką ma, nie denerwuj się i nie tłumacz, że w planach było inaczej. Po prostu zapomnij o planowaniu i daj się ponieść szałowi twórczemu, tak jak robią to najwięksi malarze. 🙂

Po piąte wreszcie – musisz liczyć się z tym, że nie ma szans na uniknięcie bałaganu. Postaraj się zminimalizować szkody. Zakup fartuszek, ale i tak włóż pod niego „domowe” ciuchy (zakład, że farba cudownie dostanie się pod odzież ochronną?). Pomyśl o podkładce, na której będziecie tworzyć, ale nie zapominaj zdjąć ze stołu serwety. I koniecznie zadbaj o farby lub pisaki łatwo zmywalne, wcale nie są tak dużo droższe od tych „normalnych”.

A oto dzieło, które stworzyłyśmy z H:

Biedronki Hani

Bądź sprytna

Nieco inne od tego powyżej, prawda? Ale dla mnie dużo lepsze, bo zapewniło nam parę chwil naprawdę udanej zabawy. 🙂 Musiałam zrobić dwa zdjęcia, bo H postanowiła, że jej biedronka musi mieć buzię.
I na koniec podpowiedź: dla młodszych dzieciaków dobrym rozwiązaniem będą okrągłe, czarne naklejki lub po prostu kółka wycięte z czarnej kartki, które przykleicie do większego z czerwonej kartki. Wtedy to będzie „profesjonalny” prezent dla Babci lub Dziadka. 😀 Zajrzyj też na Pinteresta, znajdziesz tam zdjęcia jak krok po kroku takie cuda stworzyć i to w wersji dla starszych i młodszych.

Zapisz

Please follow and like us: