Uporządkuj ozdoby świąteczne

ozdoby świąteczne

Święta, Święta…

Dzwoneczki Świętego Mikołaja pobrzmiewają w powietrzu, większość miast szczyci się swoimi świątecznymi iluminacjami, być może wkrótce nawet spadnie śnieg. Dla mnie to właśnie czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest tym czasem w roku, kiedy budzi się we mnie mała Ela. Do dzisiaj z zachwytem oglądam świąteczne światełka, mruczę pod nosem świąteczne piosenki i daję się ponieść całej tej komercyjnej i dość tandetnej przyznaję przedświątecznej atmosferze.

Choinka

Każdego roku moją domową kolekcja ozdób świątecznych wzbogacają nowe egzemplarze. Parę lat temu zapoczątkowaliśmy z mamą i tatą kolekcję kolorowych bombek dla mojej siostrzenicy, a później automatycznie ten zwyczaj przeszedł na H. Każdego roku nasza choinka staje się co raz bardziej kolorowa. Krasnal, bałwanek, domek czy sówka tworzą historię kolejnych Świąt naszego dziecka. Kiedy będzie dorosła, zabierze je ze sobą do własnego domu, zabierając jednocześnie wspomnienia wielu Wigilii.

Od dwóch lat mamy na naszej choince także ozdoby z mojego dzieciństwa. To bombki z choinki mamy mojego taty, babci Władzi. Mimo, iż przy tych nowych, które dostała H, wypadają raczej blado (upływ czasu zrobił swoje) są dla mnie bardzo ważne. Kiedy wieszam je na naszym drzewku, tutaj na obczyźnie,wspomnieniami wracam do czasów sprzed trzydziestu lat i przypominam sobie Wigilie u babci właśnie. 🙂 Czuję się wtedy częścią większej całości. Całości, której nawet nie ogarniam, czuję się kontynuacją losów mojej rodziny. Bombki babci Władzi przywołują nie tylko wspomnienia moich przeżyć, przywołują także historie rodzinne, które znam z opowieści rodziców. Gdy patrzę na naszą choinkę, na której nowe miesza się ze starym, wyraźnie widzę skąd przychodzę i dokąd zmierzam. To osadzenie w konkretnym czasie daje mi niesamowitą siłę.

Choinka przyozdabia mój dom jednak bardzo krótko. Odkąd mamy H, wydłużamy ten czas do maksimum, ale i tak przez większą część roku ozdoby leżą schowane w szafie. Dzisiaj namawiać Cię będę do uporządkowania ich, wykorzystując fakt, że właśnie nadchodzi czas, kiedy je z szafy wyciągniesz. Tradycyjnie już posiłkować się będę książką Jennifer Ford Berry.

Jak uporządkować ozdoby świąteczne

Prawdopodobnie w Twoim domu trwa właśnie szał przedświątecznych porządków. To doskonale! Wytypuj i przygotuj sobie miejsce, w którym będziesz przechowywała ozdoby świąteczne i nie myślę tu tylko o tych bożonarodzeniowych. Zgromadź w jednym miejscu ozdoby i dekoracje na wszystkie okazje obchodzone w Twojej rodzinie. Pamiętaj też o rozwiązaniu, które podpowiedziałam przy okazji posta o porządkowaniu kuchni – foremki do ciastek lub inne akcesoria kuchenne jednoznacznie kojarzone z danym świętem, z powodzeniem możesz przechowywać razem z ozdobami. Postaraj się zgromadzić w jednym miejscu wszystkie ozdoby (ja przed przeprowadzką miałam je pochowane w tak wielu różnych miejscach, że zdarzało się mi nawet o nich zapominać), nie powinno to teraz stanowić większego problemu, bo przy gruntownych porządkach najpewniej zaglądasz w każdy kąt.

Pomyśl sobie jak komfortowo poczujesz się przed Wielkanocą, sięgając po stosowne pudło z szafy i wyciągając z niego wszystkie niezbędne akcesoria. Od foremek na babki po koszyczek i serwetę do niego.
Jest jeszcze jedna niewątpliwa korzyść z uporządkowania ozdób – kiedy wszystkie będą miały swoje miejsce – ograniczymy możliwość nieszczęśliwego wypadku i stłuczenia ulubionych bombek.

I ostatnia rada. Zachowaj TYLKO te ozdoby, które naprawdę Ci się podobają i używasz ich. Jeśli pięć lat temu koleżanka obdarowała Cię paskudnym świecznikiem (albo całkiem fajnym, tylko w kolorze, który do niczego nie pasuje), zrób sobie prezent świąteczny i pozbądź się go. O tym jak pozbywać się rzeczy pisałam tutaj.

Osobnym, ale w pewnym sensie powiązanym z ozdobami tematem są papiery do pakowania prezentów, torebki prezentowe, różnego rodzaju wstążki oraz kartki świąteczne i okolicznościowe. Proponuję przechowywać je wszystkie razem w jednym dużym pudle. Unikniesz wygniecenia ich lub rozproszenia po całym domu.

Pora przystroić dom

Zanim zaczniesz dekorować Wasz dom dokładnie sprawdź co masz, a czego będziesz jeszcze potrzebowała. Przemyśl to jak chcesz udekorować Wasze Święta, być może przyda Ci się nieco inspiracji. Zapraszam na matkowanie na Pintereście, stworzyłam tam specjalną bożonarodzeniową tablicę z inspiracjami podpatrzonymi u innych. Zapraszam też na grupę, do dzielenia się pomysłami na przechowywanie ozdób i dekoracji.

Please follow and like us: