Zorganizuj swój tydzień

tygodniowa rutyna

Tygodniowa rutyna

Codzienną rutynę dobrze jest rozciągnąć na tydzień. W końcu jest całe mnóstwo zajęć, które wykonujemy dość regularnie: pranie, sprzątanie czy prasowanie. Ponownie będę namawiała Cię do stworzenia planu, który będzie odpowiadał Twojemu temperamentowi i możliwościom.

Do niedawna należałam do osób, które wolą ustalić jeden dzień na kompleksowe porządki w całym domu, ale niestety często przerażała mnie skala działań i w rezultacie przekładałam zaplanowane porządki z dnia na dzień. Po przeczytaniu książki Jennifer spróbowałam i teraz uważam, że rozsądnym rozwiązaniem jest przypisanie do każdego dnia tygodnia jednego czy dwóch pomieszczeń do posprzątania. Decydując się na to rozwiązanie pamiętaj o tym, żeby zaplanować jeden luźniejszy dzień na odpoczynek i czas dla rodziny. 🙂 Nasze mieszkanie wciąż mieści się w standardach polskich, składa się bowiem z trzech pokoi, łazienki, kuchni i przedpokoju. Łatwo policzyć, że to tylko sześć pomieszczeń, ale ja poszłam krok dalej. Nie sprzątam pokoju mojego taty (dorosły jest), a łazienkę i przedpokój porządkuję tego samego dnia. Pozwoliło mi to na wygospodarowanie czasu na możliwe dodatkowe zajęcia lub po prostu na przełożenie zadań na inny dzień, jeśli akurat mi się nie chce. 🙂

Rodzinna współpraca

U mnie sytuacja jest nieco inna niż w większości gospodarstw domowych, bo ja jestem niepracującą mamą i raczej nie angażuję w prace domowe innych domowników, bo oni pracują lub się uczą, ale w rodzinach, w których wszyscy mają obowiązki poza domem sprawiedliwiej będzie, gdy wszyscy zaangażują się także w obowiązki domowe. Postarajcie się ustalić ich zakres wspólnie. Dlaczego? Prosta sprawa. Kiedy mieszkaliśmy z A tylko we dwoje i oboje pracowaliśmy, ja byłam odpowiedzialna za pranie, z którym on sobie słabo radzi, a A za zmywanie, którego szczerze nienawidzę. Pozwól domownikom wybrać sobie zajęcia, które łatwiej im będzie wykonać, bo wtedy jest większa szansa, że rzeczywiście będą się z tych obowiązków wywiązywać. Ustalcie wtedy także terminy wykonania prac, bo przypadkiem może się okazać, że Twoje nastoletnie dziecko uważa, że wystarczy wyrzucić śmieci raz w miesiącu. 🙂

Królestwo nastolatka

A teraz rada dla rodziców nastolatków. 🙂 Postaraj się zrozumieć, że swoje pokoje sprzątają jedynie wyjątkowe osoby w tym wieku. Ustal wspólnie z dziećmi konieczne minimum porządku jakiego wymagasz w ich pokoju. I pisząc minimum, mam na myśli – minimum. Ja ograniczyłabym je do wynoszenia z pokoju brudnych naczyń, wrzucania do kosza na pranie brudnych ubrań i utrzymywania porządku na blacie biurka (stołu), na którym nastolatek odrabia prace domowe. Czemu tylko tyle? Jestem przekonana, że jeśli zażądasz sprzątnięcia ubrań rozwalonych po pokoju, to nawet te nieużywane wylądują w praniu zamiast w szafie, a przecież nie chcesz mieć więcej pracy w domu. Z życiowego doświadczenia wiem, że dzieciaki wyrastają z bałaganiarstwa, a jeśli do tego czasu nie nabrały dobrych nawyków, to nauczą się tego dopiero jako dorośli.

Tygodniowa rutyna – minimum i maksimum

I jeszcze jedna rada, tym razem do Jennifer, też dotycząca minimum. Stwórz sobie dwie listy. Pierwszą listę standardową – taką uwzględniającą wszystkie prace domowe, czyli opcja max. I drugą, wersję minimum – taką na bardziej zabiegane tygodnie w pracy, czyli listę rzeczy do zrobienia, żeby w domu wyglądało w miarę przyzwoicie. W ten sposób oszczędzisz sobie gorączkowego biegania, żeby zrobić wszystko.

Postaraj się też zsynchronizować prace domowe. Przykładowo, jeśli w piątek zaplanujesz sprzątanie łazienki, równocześnie na piątek zaplanuj pranie ręczników.

Pamiętaj też, że tygodniowa lista rzeczy do zrobienia nie może być nadmiernie przeładowana. Obok tego co wpiszesz w kalendarz w ramach planu tygodniowego, musi znaleźć się miejsce na codzienną rutynę i zajęcia zaplanowane na konkretny dzień. Twój kalendarz nie może być zbyt zapełniony, bo wtedy naprawdę trudno będzie się zmotywować do działania.

Na blogu pojawiła się Biblioteczka plików PDF. Zapisz się do niej i pobierz praktyczny planer tygodniowy, który ułatwi Ci pracę. Zapraszam:

Zapisz

Zapisz

Please follow and like us: